0603J2500430KUT
Overview of 0603J2500430KUT
Part Number0603J2500430KUT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 43PF 250V C0G/NP0 0603
DatasheetsDownload 0603J2500430KUT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 0603J2500430KUT
Specification of 0603J2500430KUT
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
43 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
250V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings
Applications
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)