1206J1K01P60CQT
Overview of 1206J1K01P60CQT
Part Number1206J1K01P60CQT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 1.6PF 1KV C0G/NP0 1206
DatasheetsDownload 1206J1K01P60CQT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1206J1K01P60CQT
Specification of 1206J1K01P60CQT
Capacitance
1.6 pF
Tolerance
0.25pF
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Features
High Q, Low Loss
Ratings
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)