1206J1K02P70CCT
Overview of 1206J1K02P70CCT
Part Number1206J1K02P70CCT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 2.7PF 1KV C0G/NP0 1206
DatasheetsDownload 1206J1K02P70CCT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1206J1K02P70CCT
Specification of 1206J1K02P70CCT
Capacitance
2.7 pF
Tolerance
0.25pF
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)