1206J1K05P60BFT
Overview of 1206J1K05P60BFT
Part Number1206J1K05P60BFT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 5.6PF 1KV C0G/NP0 1206
DatasheetsDownload 1206J1K05P60BFT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1206J1K05P60BFT
Specification of 1206J1K05P60BFT
Capacitance
5.6 pF
Tolerance
0.1pF
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Features
High Temperature
Ratings
Applications
High Reliability
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)