1206J1K08P20HQT
Overview of 1206J1K08P20HQT
Part Number1206J1K08P20HQT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 8.2PF 1KV C0G/NP0 1206
DatasheetsDownload 1206J1K08P20HQT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1206J1K08P20HQT
Specification of 1206J1K08P20HQT
Capacitance
8.2 pF
Tolerance
0.05pF
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Features
High Q, Low Loss
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)