1206J1K20101MXT
Overview of 1206J1K20101MXT
Part Number1206J1K20101MXT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 100PF 1.2KV X7R 1206
DatasheetsDownload 1206J1K20101MXT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1206J1K20101MXT
Specification of 1206J1K20101MXT
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
100 pF
Tolerance
20%
Voltage - Rated
1200V (1.2kV)
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)