1206J1K20121KCR
Overview of 1206J1K20121KCR
Part Number1206J1K20121KCR
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 120PF 1.2KV C0G/NP0 1206
DatasheetsDownload 1206J1K20121KCR Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1206J1K20121KCR
Specification of 1206J1K20121KCR
Capacitance
120 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
1200V (1.2kV)
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)