1210Y0100182FCT
Overview of 1210Y0100182FCT
Part Number1210Y0100182FCT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 1800PF 10V C0G/NP0 1210
DatasheetsDownload 1210Y0100182FCT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1210Y0100182FCT
Specification of 1210Y0100182FCT
Status
Active
Series
FlexiCap™
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
1800 pF
Tolerance
1%
Voltage - Rated
10V
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Soft Termination
Ratings
Applications
Boardflex Sensitive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)