1808J2K50121MXR
Overview of 1808J2K50121MXR
Part Number1808J2K50121MXR
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 120PF 2.5KV X7R 1808
DatasheetsDownload 1808J2K50121MXR Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1808J2K50121MXR
Specification of 1808J2K50121MXR
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
120 pF
Tolerance
20%
Voltage - Rated
2500V (2.5kV)
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)