1825Y1000562KCR
Overview of 1825Y1000562KCR
Part Number1825Y1000562KCR
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 5600PF 100V C0G/NP0 1825
DatasheetsDownload 1825Y1000562KCR Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1825Y1000562KCR
Specification of 1825Y1000562KCR
Status
Active
Series
FlexiCap™
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
5600 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Soft Termination
Ratings
Applications
Boardflex Sensitive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)