2220J5000101JFT
Overview of 2220J5000101JFT
Part Number2220J5000101JFT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 100PF 500V C0G/NP0 2220
DatasheetsDownload 2220J5000101JFT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 2220J5000101JFT
Specification of 2220J5000101JFT
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
100 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
500V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
High Temperature
Ratings
Applications
High Reliability
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)