2220Y1K00823JDR
Overview of 2220Y1K00823JDR
Part Number2220Y1K00823JDR
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 0.082UF 1KV X7R 2220
DatasheetsDownload 2220Y1K00823JDR Datasheet PDFPDF Icon
Price for 2220Y1K00823JDR
Specification of 2220Y1K00823JDR
Status
Active
Series
FlexiCap™
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
0.082 F
Tolerance
5%
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Soft Termination, High Temperature
Ratings
Applications
High Reliability, Boardflex Sensitive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)