2220Y1K20220FCR
Overview of 2220Y1K20220FCR
Part Number2220Y1K20220FCR
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 22PF 1.2KV C0G/NP0 2220
DatasheetsDownload 2220Y1K20220FCR Datasheet PDFPDF Icon
Price for 2220Y1K20220FCR
Specification of 2220Y1K20220FCR
Status
Active
Series
FlexiCap™
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
22 pF
Tolerance
1%
Voltage - Rated
1200V (1.2kV)
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Soft Termination
Ratings
Applications
Boardflex Sensitive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.165" (4.20mm)