2220Y1K20223JXR
Overview of 2220Y1K20223JXR
Part Number2220Y1K20223JXR
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 0.022UF 1.2KV X7R 2220
DatasheetsDownload 2220Y1K20223JXR Datasheet PDFPDF Icon
Price for 2220Y1K20223JXR
Specification of 2220Y1K20223JXR
Capacitance
0.022 F
Tolerance
5%
Voltage - Rated
1200V (1.2kV)
Temperature Coefficient
X7R
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.165" (4.20mm)