2225Y1K00392JCR
Overview of 2225Y1K00392JCR
Part Number2225Y1K00392JCR
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 3900PF 1KV C0G/NP0 2225
DatasheetsDownload 2225Y1K00392JCR Datasheet PDFPDF Icon
Price for 2225Y1K00392JCR
Specification of 2225Y1K00392JCR
Status
Active
Series
FlexiCap™
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
3900 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Soft Termination
Ratings
Applications
Boardflex Sensitive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)