628-27W2624-1TB
Overview of 628-27W2624-1TB
Part Number628-27W2624-1TB
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 27POS VERT SLDR
DatasheetsDownload 628-27W2624-1TB Datasheet PDFPDF Icon
Price for 628-27W2624-1TB
Specification of 628-27W2624-1TB
Status
Active
Series
628-C
Package
Tray
Supplier
EDAC Inc.
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
27 (25 + 2 Power)
Number of Rows
2
Mounting Type
Through Hole
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Contact Type
Signal and Power
Flange Feature
Board Side (M3)
Termination
Solder
Primary Material
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A, 10A