628-36W4224-4T4
Overview of 628-36W4224-4T4
Part Number628-36W4224-4T4
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 36POS VERT SLDR
DatasheetsDownload 628-36W4224-4T4 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 628-36W4224-4T4
Specification of 628-36W4224-4T4
Status
Active
Series
628-C
Package
Tray
Supplier
EDAC Inc.
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
36 (32 + 4 Power)
Number of Rows
2
Mounting Type
Through Hole
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 36W4
Contact Type
Signal and Power
Flange Feature
Board Side (4-40); Mating Side (4-40)
Termination
Solder
Primary Material
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A, 40A