629-11W1640-2N1
Overview of 629-11W1640-2N1
Part Number629-11W1640-2N1
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB PLUG 11POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 629-11W1640-2N1 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 629-11W1640-2N1
Specification of 629-11W1640-2N1
Status
Active
Series
629-C
Package
Tray
Supplier
EDAC Inc.
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
11 (10 + 1 Power)
Number of Rows
2
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Type
Signal and Power
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Solder
Primary Material
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)