629-11W1640-5T6
Overview of 629-11W1640-5T6
Part Number629-11W1640-5T6
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB PLUG 11POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 629-11W1640-5T6 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 629-11W1640-5T6
Specification of 629-11W1640-5T6
Number of Positions
11 (10 + 1 Coax)
Contact Type
Coax and Signal
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)