629-11W1650-4N4
Overview of 629-11W1650-4N4
Part Number629-11W1650-4N4
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB PLUG 11POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 629-11W1650-4N4 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 629-11W1650-4N4
Specification of 629-11W1650-4N4
Number of Positions
11 (10 + 1 Power)
Contact Type
Signal and Power
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)