629-13W3240-3N1
Overview of 629-13W3240-3N1
Part Number629-13W3240-3N1
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 629-13W3240-3N1 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 629-13W3240-3N1
Specification of 629-13W3240-3N1
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)