630-43W2240-1TB
Overview of 630-43W2240-1TB
Part Number630-43W2240-1TB
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 43POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 630-43W2240-1TB Datasheet PDFPDF Icon
Price for 630-43W2240-1TB
Specification of 630-43W2240-1TB
Status
Active
Series
630-C
Package
Tray
Supplier
EDAC Inc.
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
21 (17 + 4 Power)
Number of Rows
2
Mounting Type
Through Hole
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 21WA4
Contact Type
Signal and Power
Flange Feature
Board Side (4-40); Mating Side (4-40)
Termination
Solder
Primary Material
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A, 30A