630-47W1250-1N2
Overview of 630-47W1250-1N2
Part Number630-47W1250-1N2
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 630-47W1250-1N2 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 630-47W1250-1N2
Specification of 630-47W1250-1N2
Number of Positions
47 (46 + 1 Power)
Contact Type
Signal and Power
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)