630-47W1640-3N2
Overview of 630-47W1640-3N2
Part Number630-47W1640-3N2
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 630-47W1640-3N2 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 630-47W1640-3N2
Specification of 630-47W1640-3N2
Status
Active
Series
630-C
Package
Tray
Supplier
EDAC Inc.
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
47 (46 + 1 Power)
Number of Rows
3
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 47W1
Contact Type
Signal and Power
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Termination
Solder
Primary Material
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)