630-47W1650-4T6
Overview of 630-47W1650-4T6
Part Number630-47W1650-4T6
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 630-47W1650-4T6 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 630-47W1650-4T6
Specification of 630-47W1650-4T6
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)