6SQ102SEASH
Overview of 6SQ102SEASH
Part Number6SQ102SEASH
ManufacturerAVX Corporation
DescriptionCAP CER 1000PF 500V X5U RADIAL
Price for 6SQ102SEASH
Specification of 6SQ102SEASH
Status
Obsolete
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KYOCERA AVX
Capacitance
1000 pF
Tolerance
-20%, +50%
Voltage - Rated
500V
Temperature Coefficient
X5U
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Disc
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)
Lead Spacing
0.236" (6.00mm)