6STD50SAU99R40X
Overview of 6STD50SAU99R40X
Part Number6STD50SAU99R40X
ManufacturerCONEC
DescriptionCONN D-SUB RCPT 50POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 6STD50SAU99R40X Datasheet PDFPDF Icon
Price for 6STD50SAU99R40X
Specification of 6STD50SAU99R40X
Package
Bulk
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
7.5A
Backset Spacing
0.276" (7.00mm)