8D017M20PA
Overview of 8D017M20PA
Part Number8D017M20PA
ManufacturerSouriau-Sunbank by Eaton
DescriptionCONN RCPT MALE 20POS GOLD CRIMP
Price for 8D017M20PA
Specification of 8D017M20PA
Status
Active
Series
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Package
Bulk
Supplier
PEI-Genesis
Connector Type
Receptacle, Male Pins
Number of Positions
20
Shell Size - Insert
17-20
Shell Size, MIL
Mounting Type
Panel Mount
Mounting Feature
Flange
Termination
Crimp
Fastening Type
Threaded
Orientation
A
Primary Material
Composite
Shell Material
Composite
Shell Finish
Nickel
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating
Features
Shielding
Shielded
Current Rating (Amps)
5A, 23A