8T720B39PN
Overview of 8T720B39PN
Part Number8T720B39PN
ManufacturerSouriau-Sunbank by Eaton
DescriptionCONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Price for 8T720B39PN
Specification of 8T720B39PN
Status
Active
Series
MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Package
Bulk
Supplier
PEI-Genesis
Connector Type
Receptacle, Male Pins
Number of Positions
39
Shell Size - Insert
20-39
Shell Size, MIL
Mounting Type
Panel Mount
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Termination
Crimp
Fastening Type
Bayonet Lock
Orientation
N (Normal)
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum Alloy
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Olive Drab
Ingress Protection
Environment Resistant
Material Flammability Rating
Features
Shielding
Shielded
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A