ABC550-1T58
Overview of ABC550-1T58
Part NumberABC550-1T58
ManufacturerBel Power Solutions
DescriptionAC/DC CONVERTER 58V 150/550W
DatasheetsDownload ABC550-1T58 Datasheet PDFPDF Icon
Price for ABC550-1T58
Specification of ABC550-1T58
Status
Not For New Designs
Series
ABC550 (550W)
Package
Bulk,Box
Supplier
WEC,Bel Power Solutions
Type
Open Frame
Number of Outputs
1
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
58V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 5
Voltage - Output 6
Current - Output 1
2.59 A
Current - Output 2
Current - Output 3
Current - Output 4
Current - Output 5
Current - Output 6
Power (Watts)
150W (550W Forced Air)
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
Operating Temperature
-40C ~ 70C
Features
DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)