AF1210FR-074K7L
Overview of AF1210FR-074K7L
Part NumberAF1210FR-074K7L
ManufacturerYageo
DescriptionRES SMD 4.7K OHM 1% 1/2W 1210
DatasheetsDownload AF1210FR-074K7L Datasheet PDFPDF Icon
Price for AF1210FR-074K7L
Specification of AF1210FR-074K7L
Status
Active
Series
AF
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
YAGEO
Resistance
4.7 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Thick Film
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
100ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)