AF1210FR-0756K2L
Overview of AF1210FR-0756K2L
Part NumberAF1210FR-0756K2L
ManufacturerYageo
DescriptionRES SMD 56.2K OHM 1% 1/2W 1210
DatasheetsDownload AF1210FR-0756K2L Datasheet PDFPDF Icon
Price for AF1210FR-0756K2L
Specification of AF1210FR-0756K2L
Resistance
56.2 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)