BFC237954184
Overview of BFC237954184
Part NumberBFC237954184
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.18UF 5% 400VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237954184 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237954184
Specification of BFC237954184
Capacitance
0.18 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V
Size / Dimension
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)