C0402HQN500-7R0CNP
Overview of C0402HQN500-7R0CNP
Part NumberC0402HQN500-7R0CNP
ManufacturerVenkel LTD
DescriptionCAP CER 7PF 50V C0G/NP0 0402
DatasheetsDownload C0402HQN500-7R0CNP Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0402HQN500-7R0CNP
Specification of C0402HQN500-7R0CNP
Status
Obsolete
Series
HQN
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
7 pF
Tolerance
0.25pF
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Features
High Q, Low Loss
Ratings
Applications
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)