C0402X5R100-225KNP-CT
Overview of C0402X5R100-225KNP-CT
Part NumberC0402X5R100-225KNP-CT
ManufacturerVenkel LTD
DescriptionCAP CER 2.2UF 10V X5R 0402
DatasheetsDownload C0402X5R100-225KNP-CT Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0402X5R100-225KNP-CT
Specification of C0402X5R100-225KNP-CT
Status
Active
Series
C
Package
Strip
Supplier
Venkel
Capacitance
2.2 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
10V
Temperature Coefficient
X5R
Operating Temperature
-55C ~ 85C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)