C0402X5R250-334KNP-CT
Overview of C0402X5R250-334KNP-CT
Part NumberC0402X5R250-334KNP-CT
ManufacturerVenkel LTD
DescriptionCAP CER 0.33UF 25V X5R 0402
DatasheetsDownload C0402X5R250-334KNP-CT Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0402X5R250-334KNP-CT
Specification of C0402X5R250-334KNP-CT
Series
C
Package
Strip
Capacitance
0.33 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
25V
Temperature Coefficient
X5R
Operating Temperature
-55C ~ 85C
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)