C0402X7R160-471KNE
Overview of C0402X7R160-471KNE
Part NumberC0402X7R160-471KNE
ManufacturerVenkel LTD
DescriptionCAP CER 470PF 16V X7R 0402
DatasheetsDownload C0402X7R160-471KNE Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0402X7R160-471KNE
Specification of C0402X7R160-471KNE
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
470 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
16V
Temperature Coefficient
X7R
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)