C0402X7R500-471KNE
Overview of C0402X7R500-471KNE
Part NumberC0402X7R500-471KNE
ManufacturerVenkel LTD
DescriptionCAP CER 470PF 50V X7R 0402
DatasheetsDownload C0402X7R500-471KNE Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0402X7R500-471KNE
Specification of C0402X7R500-471KNE
Status
Active
Series
C
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Venkel
Capacitance
470 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.025" (0.64mm)