C0402Y5V160-104ZNE
Overview of C0402Y5V160-104ZNE
Part NumberC0402Y5V160-104ZNE
ManufacturerVenkel LTD
DescriptionCAP CER 0.1UF 16V Y5V 0402
DatasheetsDownload C0402Y5V160-104ZNE Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0402Y5V160-104ZNE
Specification of C0402Y5V160-104ZNE
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
0.1 F
Tolerance
-20%, +80%
Voltage - Rated
16V
Temperature Coefficient
Y5V (F)
Operating Temperature
-30C ~ 85C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)