C0603C680J5GACTU
Overview of C0603C680J5GACTU
Part NumberC0603C680J5GACTU
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 68PF 50V C0G/NP0 0603
Price for C0603C680J5GACTU
Specification of C0603C680J5GACTU
Series
SMD Comm C0G
Package
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Low ESL
Ratings
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.063"" L x 0.031"" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.034"" (0.87mm)
Lead Spacing
Lead Style
Capacitance
68pF