C0603C682G4HACAUTO
Overview of C0603C682G4HACAUTO
Part NumberC0603C682G4HACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0603 6.8NF 16V ULTRA STA
DatasheetsDownload C0603C682G4HACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0603C682G4HACAUTO
Specification of C0603C682G4HACAUTO
Series
SMD Auto X8R HT150C
Capacitance
6800 pF
Tolerance
2%
Voltage - Rated
16V
Temperature Coefficient
X8R
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Features
Low ESL, High Temperature
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)