C1206C472K1RACAUTO7210
Overview of C1206C472K1RACAUTO7210
Part NumberC1206C472K1RACAUTO7210
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 4700PF 100V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206C472K1RACAUTO7210 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206C472K1RACAUTO7210
Specification of C1206C472K1RACAUTO7210
Status
Active
Series
SMD Auto X7R
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Supplier
KEMET
Capacitance
4700 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, Bypass, Decoupling
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)