C1206C472M1GECAUTO7210
Overview of C1206C472M1GECAUTO7210
Part NumberC1206C472M1GECAUTO7210
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1206 4.7NF 100V C0G
DatasheetsDownload C1206C472M1GECAUTO7210 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206C472M1GECAUTO7210
Specification of C1206C472M1GECAUTO7210
Series
ESD SMD Auto C0G
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
4700 pF
Tolerance
20%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Low ESL
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, ESD Protection
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)