C1206C473M4RECAUTO7210
Overview of C1206C473M4RECAUTO7210
Part NumberC1206C473M4RECAUTO7210
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1206 47NF 16V X7R 20%
DatasheetsDownload C1206C473M4RECAUTO7210 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206C473M4RECAUTO7210
Specification of C1206C473M4RECAUTO7210
Series
ESD SMD Auto X7R
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
0.047 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
16V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, ESD Protection
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)