C1206C475K8RAL7800
Overview of C1206C475K8RAL7800
Part NumberC1206C475K8RAL7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 4.7UF 10V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206C475K8RAL7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206C475K8RAL7800
Specification of C1206C475K8RAL7800
Status
Active
Series
SMD Comm X7R SnPb
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
4.7 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
10V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
High Reliability, Bypass, Decoupling
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)