C1206C475Z9VAC7800
Overview of C1206C475Z9VAC7800
Part NumberC1206C475Z9VAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 4.7UF 6.3V Y5V 1206
DatasheetsDownload C1206C475Z9VAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206C475Z9VAC7800
Specification of C1206C475Z9VAC7800
Series
SMD Comm Y5V
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
4.7 F
Tolerance
-20%, +80%
Voltage - Rated
6.3V
Temperature Coefficient
Y5V (F)
Operating Temperature
-30C ~ 85C
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)