C1206C682JAGECAUTO7210
Overview of C1206C682JAGECAUTO7210
Part NumberC1206C682JAGECAUTO7210
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1206 6.8NF 250V C0G 5%
DatasheetsDownload C1206C682JAGECAUTO7210 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206C682JAGECAUTO7210
Specification of C1206C682JAGECAUTO7210
Series
ESD SMD Auto C0G
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
6800 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
250V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Low ESL
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, ESD Protection
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)