C1206C823G4HACAUTO
Overview of C1206C823G4HACAUTO
Part NumberC1206C823G4HACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1206 82NF 16V ULTRA STAB
DatasheetsDownload C1206C823G4HACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206C823G4HACAUTO
Specification of C1206C823G4HACAUTO
Series
SMD Auto X8R HT150C
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
0.082 F
Tolerance
2%
Voltage - Rated
16V
Temperature Coefficient
X8R
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Features
Low ESL, High Temperature
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)