C1206J334K3RAC7800
Overview of C1206J334K3RAC7800
Part NumberC1206J334K3RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.33UF 25V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206J334K3RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206J334K3RAC7800
Specification of C1206J334K3RAC7800
Series
SMD Comm X7R FO
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
0.33 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
25V
Applications
Boardflex Sensitive
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.073" (1.85mm)