C1206T102J1GCL7800
Overview of C1206T102J1GCL7800
Part NumberC1206T102J1GCL7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1000PF 100V NP0 1206
DatasheetsDownload C1206T102J1GCL7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206T102J1GCL7800
Specification of C1206T102J1GCL7800
Series
SMD COTS C0G
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
1000 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Ratings
COTS
Applications
High Reliability
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)